رژیم غذاییمقالات روز تغذیه دکتر رضا غیاثوند

رژیم ویت واچرز یا مراقبت وزن

رژیم ویت واچرز یا مراقبت وزن

رژیم ویت واچرز (weight watchers)

رژیم ویت واچرز یا مراقبت وزن یکی از محبوب ترین برنامه های کاهش وزن در جهان محسوب می شود، که میلیون ها نفر در جهان برای کاهش وزن به آن پیوسته اند. این برنامه در اواخر سال 2017 به صورت آنلاین آغاز به کار کرد و در همان سال بیشتر از 600.000 مشترک جدید به آن پیوستند. حتی افراد مشهوری مانند اپرا وینفری نیز به کمک برنامه ویت واچرز به کاهش وزن دست یافته اند. در رژیم غذایی مراقبت وزن یا ویت واچرز تمام مواد غذایی و نوشیدنی ها بر اساس مواد مغذی که دارا هستند، ارزش گذاری شده و نمره می گیرند.

اگر می خواهید دلیل محبوبیت این رژیم غذایی را بدانید، با ما همراه شوید. در این مطلب به بررسی رژیم غذایی ویت واچرز یا رژیم مراقبت وزن می پردازیم، تا شما بتوانید به آسانی تصمیم بگیرید که آیا این رژیم غذایی برای شما مفید خواهد بود یا خیر.

ارزیابی رژیم ویت واچرز
ارزیابی رژیم ویت واچرز

 

ارزیابی رژیم ویت واچرز

رتبه بندی رژیم مراقبت وزن در میان بهترین رژیم های غذایی دنیا:

  • بهترین رژیم غذایی (نمره کلی): 4 از 5
  • سرعت کاهش وزن: 3.5
  • کاهش وزن در طولانی مدت: 4
  • سهولت در پیگیری: 4
  • سلامت و کیفیت تغذیه: 4.5

رتبه بندی بهترین رژیم ها در ایالت متحدهٔ امریکا

رژیم مراقبت از وزن ویت واچرز در رتبه 4 بهترین رژیم ها قرار گرفته است. 41 نوع رژیم غذایی با استفاده از اطلاعات پنل کارشناسان بهداشتی رتبه بندی شده اند.

رژیم ویت واچرز یا رژیم مراقب وزن، چگونه عمل می کند؟

برنامه ویت واچرز در سال 1963 در نیویورک توسط ژان نیدچ آغاز به کار کرد. برنامه مراقب وزن در ابتدا فقط یک برنامه گروهی کاهش وزن در میان دوستان ژان محسوب می شد، اما خیلی زود به یکی از محبوب ترین رژیم های غذایی در جهان تبدیل شد

برای کسانی که از طریق اپلیکیشن، کارگاه ها یا مربی خصوصی به این برنامه می پیوندند، هیچ دورهٔ عضویت ثابتی وجود ندارد اما شما می توانید بعد از از دست دادن اضافه وزن خود، برای دریافت راهنمایی های مداوم در مورد خوردن و زندگی سالم، به برنامه ادامه دهید.

در ابتدا، ویت واچرز از یک سیستم رتبه بندی استفاده می کرد که در آن غذاها بر حسب مزایایی که داشتند طبقه بندی می شدند. در دهه 90، سیستم امتیاز محور را معرفی کردند، که در آن غذاها و نوشیدنی ها بر اساس مقادیر چربی، کالری و فیبر موجود در آن ها ارزش گذاری می شدند. ویت واچرز سیستم امتیاز محور را تا چندیدن سال اجرا می کرد، تا اینکه در سال 2015 سیستمی به نام سیستم امتیازدهی هوشمندانه را آغاز کرد.

سیستم امتیازدهی هوشمندانه چیست؟
سیستم امتیازدهی هوشمندانه چیست؟

سیستم امتیازدهی هوشمندانه چیست؟

این سیستم، امتیازهای متفاوتی را به انواع خوراکی ها بر اساس عواملی مانند چربی، قند، پروتئین و کالری موجود در آن ها اختصاص می دهد. با آغاز برنامه مراقبت وزن، هر رژیم غذایی مقدار معینی از مجموع امتیازهای روزانه را بر حسب اطلاعات شخصی فرد مانند قد، وزن، سن، جنسیت و مقدار ایده آل کاهش وزن را دریافت می کند. با اینکه در این رژیم هیچ محدودیت غذایی وجود ندارد، اما برای رسیدن به وزن مطلوب، رژیم غذایی باید همیشه پایین تر از مجموع امتیاز های روزانه باقی بماند.

در این رژیم خوراکی های سالم نسبت به خوراکی های ناسالم مثل آب نبات، نوشابه و چیپس نمره کمتری خواهند داشت. به عنوان مثال، یک شیرینی دونات با 230 کالری، دارای امتیاز 10 بوده، در حالیکه یک کاسه ماست با بلوبری و گرانولا با همان میزان کالری (یعنی 230 کالری)، دارای 2 امتیاز می باشد.

در سال 2017، ویت واچرز برنامه امتیازدهی هوشمند خود را به روزرسانی کرده تا منعطف تر و کاربر پسندتر شود. این سیستم جدید، ویت واچرز آزادانه یا فری استایل گفته می شود که مبتنی بر سیستم امتیازدهی هوشمند می باشد، اما با این حال حاوی بیش از 200 نوع غذا با امتیاز صفر می باشد.

طبق برنامه ویت واچرز آزاد، برنامه ریزی برای رژیم غذایی خیلی ساده تر خواهد شد، زیرا خوراکی هایی که صفر امتیازی هستند، نیازی به وزن کردن، کالری شماری و پیگیری نداشته، و به همین دلیل با آزادی بیشتری می توان برای وعده های غذایی و میان وعده ها برنامه ریزی کرد.

بعضی از خوراکی های صفر امتیازی شامل، تخم مرغ، مرغ بدون پوست، ماهی، لوبیا، توفو، ماست بدون چربی و غذاهای کم کالری پروتئینی (با پروتئین بالا) می باشد. قبل از برنامه آزادانه، فقط میوه ها و سبزیجات بدون نشاسته جز خوراکی های صفر امتیازی بود.

مقالات پیشنهادی کاربران
رژیم غذایی اسکارس دیل (Scarsdale Diet)

در حال حاضر، خوراکی هایی که پروتئین بالاتری دارند، نمره کمتری دریافت می کنند، در حالیکه خوراکی هایی با قند و چربی اشباع بالا، نمره بالاتری خواهند داشت. برنامهٔ آزاد در نسخه جدید رژیم ویت واچرز، افراد را تشویق می کند که انتخاب های سالم تری داشته باشند، به جای اینکه فقط بر حسب امتیازها تصمیم گیری کنند.

شما می توانید امتیاز بیش از 285000 غذا در برنامه تلفن همراه یا وب سایت برنامه پیدا کنید پس در صورتیکه امتیاز غذای مورد استفادهٔ شما در بانک اطلاعاتی درج نشده، شما می توانید با استفاده از تلفن همراه خود یا وب سایت شرکت، امتیاز مواد تشکیل دهندهٔ آن را محاسبه کنید.

نقاط قوت

هر چه میخواهید بخورید، هیچ محدودیتی نیست

انعطاف پذیری ساختار رژیم

نقاط ضعف

هزینهٔ نسبتا زیاد

هزینه ی رژیم مراقبت از وزن (ویت واچرز) چقدر است
هزینه ی رژیم مراقبت از وزن (ویت واچرز) چقدر است

هزینهٔ رژیم مراقبت از وزن (ویت واچرز) چقدر است؟

هزینهٔ آن در در طول سال و بسته به اینکه ایا شما از کارگاه های هفتگی، مربی خصوصی، ابزار دیجیتال و یا هر سه این ها استفاد می کنید متفاوت است. همه اعضا برای شروع کار باید 20 دلار بپردازند و سپس گزینهٔ مناسب خود را از بین گزینه های زیر انتخاب می کنند.

1-سرویس دیجیتال: که شامل دسترسی به برنامهٔ ویت واچرز و سرویس چت است و ماهانه 19.95 دلار هزینه دارد.

2-سرویس ورک شاپ: که شامل دسترسی به برنامه به علاوهٔ کارگاه های نامحدود است و ماهانه 44.95 دلار هزینه دارد.

3- سرویس مربی خصوصی: که شامل پشتیبانی فردی با مربی و دسترسی به ابزارهای دیجیتال است و ماهانه 54.95 دلار هزینه دارد.

هیچ یک از این هزینه ها برای خرید مواد غذایی نیست، زیرا هیچ نیازی به خرید مواد غذایی در برنامه نیست.

ویت واچرز اعضا را تشویق می کند که غذاهای دلخواه خود را مصرف کنند و این باعث ماندگاری این برنامه در بلند مدت می شود.

رژیم مراقبت وزن یا ویت واچرز چگونه به کاهش وزن کمک می کند؟

رژیم ویت واچرز، برای رسیدن به کاهش وزن از رویکرد های علمی استفاده می کند، با تاکید بر اهمیت کنترل وعده ها، انتخاب خوراکی ها و کاهش وزن آهسته و پایدار. بر خلاف رژیم های لاغری غلط و غیر اصولی که وعده های غیر واقعی می دهند، رژیم ویت واچرز به اعضای خود توضیح می دهد که می توانند در هر هفته انتظار یک کیلوگرم کاهش وزن را داشته باشند، و نه بیشتر. این برنامه، به اصلاح شیوه زندگی می پردازد، و به اعضای خود یاد می دهد که چگونه با استفاده از سیستم امتیازدهی هوشمندانه در مورد اولویت بندی خوراکی های سالم خود تصمیم گیری کنند.

مطالعات فراوان نشان داده است که رژیم ویت واچرز می تواند به کاهش وزن کمک کند

  • کاهش وزن در کوتاه مدت: محققان تأثیر چهار برنامه کاهش وزن تجاری Atkins, WW, Slim Fast) and Eat Yourself Slim (در بزرگسالان دارای اضافه وزن یا چاق را مقایسه کردند پس از چهار هفته، شرکت کنندگان در ویت واچرز به طور متوسط 6 پوند کاهش وزن داشتند، در مقایسه با 10 پوند برای اتکینز، 6 پوند برای slim fast و 7 پوند برای. Yourself Slim بعد از گذشت ماه اول
  • از این مطالعه مطالعه شش ماهه، افرادی که این رژیم ها را گرفته بودند همچنان به کاهش وزن خود ادامه دادند و تفاوت معنی داری در کاهش وزن بین گروه ها مشاهده نشد. این یافته ها در مجله پزشکی بریتانیا در سال 2006 منتشر شد.
  • یک مطالعهٔ جدید تر در مورد گردش خون و وضعیت قلبی عروقی به نتایج مطالعات قبلی در مورد مقایسهٔ رژیم های Atkins, South Beach, WW و Zone رسیده است نتیجه این است که تمام رژیم ها بجز South Beach اثر یکسانی در کاهش وزن در مدت بیش از یک سال داشته اند.
  • رژیم ویت واچرز یک مزیت داشت و ان این است که وقتی به جای یک رژیم غذایی دیگر، با مراقبت های معمول مقایسه شود، این تنها رژیم غذایی است که “به طور مداوم اثربخشی بیشتری در کاهش وزن در 12 ماه نشان می داد.
  • این یافته از مطالعه ای در سال 2011 در مجلهٔ Lancet پشتیبانی میکند که نشان میدهد “رژیم مراقبت وزن” نسبت به توصیه های استاندارد کاهش وزن موثر تر است.

محققان 772 نفر از افراد دارای اضافه وزن یا چاقی متوسط را بررسی کردند که یا از برنامهٔ ویت واچرز پیروی می کردند و یا از پزشکان راهنمایی های عمومی میگرفتند. پس از یک سال افرادی که از ویت واچرز پیروی میکردند 15 پوند دراین رژیم لاغری داشتند و گروه دیگر 7 پوند. به علاوه 61 درصد از افراد دنبال کنندهٔ ویت واچرز در طول 12 ماه مطالعه در برنامه باقی ماندند در مقابل، 54 درصد از افراد گره دیگر برنامه خود را دنبال کردند.

موفقیت این برنامه به دلیل جلسات گروهی و توزین منظم وزن بود که باعث تداوم انگیزه رژیم گیرندگان و حس مسولیت پذیری انها نسبت به برنامه بود. ویت واچرز بودجه این مطالعه را تأمین کرد، اما یک تیم تحقیقاتی مستقل مسئول کلیه جمع آوری و تجزیه و تحلیل داده ها بودند.

مقالات پیشنهادی کاربران
چگونه وزن خود را کم کنیم و لاغر شویم؟

یک مطالعه در سال 2013 در ژورنال پزشکی امریکا نشان میدهد که ویت واچرز مزایای بیشتری نسبت به رویکرد های استاندارد self-help دارد. در این مطالعه محققان دریافتند که شرکت کنندگان دارای اضافه وزن یا چاق دنبال کننده برنامه ویت واچرز تقریبا 9 برابر بیشتر از افرادی که از طریق وب سایت های عمومی و ابزار کاهش وزن اقدام به لاغری کرده بودند موفق شدند 10 درصد وزن خود را کم کنند.

هر چه شرکت کنندگان در برنامهٔ ویت واچرز از ابزار بیشتری (از جمله جلسات، برنامهٔ تلفن همراه و ابزار انلاین) استفاده میکردند، کاهش وزن بیشتری داشتند.

به نظر میرسد که ویت واچرز هزینه بر است: در مطالعه ای که در سال 2012 در مجله پزشکی بریتانیا منتشر شد، محققان دریافتند که وقتی مردم در یک برنامه کاهش وزن تجاری شرکت میکنند، برخلاف شرکت در یک برنامهٔ مبتنی بر مراقبت اولیه، وزن بیشتری از دست می دهند و پول بیشتری پس انداز میکنند. بعد از 12 هفته شرکت کنندگان برنامه ویت واچرز 8 پوند وزن از دست داده بودند در حالیکه گروه مقابل 3 پوند کاهش وزن داشتند.

یک مقالهٔ مروری در سال 2014 در ژورنال چاقی، سایر مطالعات مداخله ای کنترل شده تصادفی در مورد برنامه های کاهش وزن را برسی کرد تا مشخص کند کدام برنامه بیشترین کاهش وزن را با توجه به هزینه مصرف شده و کیفیت زندگی ارائه می دهد در این مطالعه رژیم مراقبت از وزن (ویت واچرز) بهترین هزینه را بدست اورد که برای هر کیلوگرم کاهش وزن 155 دلار و برای هر سال زندگی با کیفیت تنظیم شده، 34630 دلار هزینه داشت.

محققان پس از بررسی هشت برنامه کاهش وزن تجاری، از ویت واچرز بخاطر تاکید آن بر مصرف میوه ها و سبزیجات و دانه های کانل و کاهش مصرف اسید های چرب ترانس، تقدیر کردند. همچنین این برنامه به دلیل داشتن محتوی فیبر بالا که باعث احساس سیری طولانی مدت و در نتیجه کاهش وزن بهتر می شود، نمرهٔ بالایی کسب کرد (بر اساس یک مطالعهٔ منتشر شده در مجلهٔ انجمن رژیم امریکا در سال 2007).

یک مطالعه در سال 2013 ویت واچرز را با برنامه های درمانی متخصصان مقایسه کرد و نتیجه این بود که شرکت کنندگان در ویت واچرز به مدت بیشتری برنامه را ادامه دادند و احتمالا کاهش وزن بیشتری در مقایسه با افراد زیر نظر کلینیک تخصصی داشتند.

در این مطالعه حدود 150 مرد و زن در این سه گروه تقسیم شدند. یک برنامهٔ کاهش وزن متکی بر تغییر رفتار که توسط متخصص انجام شد. ویت واچرز که این گروه توسط کارمندان ویت واچرز هدایت میشدند. یک برنامه ترکیبی با 12 هفته رزیم متکی بر رفتار و به دنبال ان 36 هفته برنامه ویت واچرز. افراد هر سه گروه وزن خود را از دست دادند ولی به طور متوسط افراد گروه 2 کمی بیشتر از 13 پوند کاهش وزن داشتند، افراد گروه 2 کمی کمتر از 12 پوند و افراد گروه 3 حدود 8 پوند کاهش وزن داشتند

در سال 2015 در یک مطالعه بررسی سالانه که در آن رژیم های تجاری را بررسی میکند محققین گزارش کردند که شواهد محکمی یافتند که نشان میدهد رژیم ویت واچرز و جنی کریگ در دراز مدت اثر بخشی دارد. آنها دریافتند که شرکت کنندگان در برنامهٔ ویت واچرز در 12 ماه، حداقل 2.6 درصد کاهش وزن بیشتری داشتند نسبت به افرادی که بدون مداخله خاصی، آموزش های بهداشتی دریافت کرده بودند. این مطالعه نشان داد که دنبال کنندگان برنامه جنی کریگ در طول 12 ماه 4.9 درصد کاهش وزن بیشتری نسبت به دریافت کنندگان اموزش بهداشتی داشتند. محققان خاطر نشان کردند که مشخص نیست که ویت واچز نسبت به توصیه های رفتاری در کاهش وزن موثر تر است یا خیر.

بر اساس یک مطالعه دیگر بر روی 1200 فرد بزرگسال چاق، مشخص شد افرادی که از رژیم مراقبت وزن بهره می برند، به طور قابل ملاحظه ای وزن بیشتری از دست داده اند، نسبت به کسانی که از رژیم های خود سرانه یا رژیم های کوتاه مدت استفاده می کنند. علاوه بر این، افرادی که به مدت یک سال رژیم ویت واچرز را دنبال کرده اند، در مقایسه با گروه های دیگر، در تثبیت کاهش وزن خود برای بیش از دو سال موفق تر عمل کرده اند.

رژیم ویت واچرز یا مراقبت وزن یکی از برنامه های رژیم لاغری با نتایج اثبات شده از آزمایش های تصادفی می باشد، که عنوان “استاندارد طلایی” را از تحقیقات پزشکی دریافت کرده است.

فواید رژیم ویت واچرز و سهولت استفاده از آن:

شما گرسنه نخواهید ماند زیرا امتیازات روزانه همیشه به اندازه کافی زیاد است که می توانید سه وعده غذایی در روز، به علاوه حداقل دو میان وعده غذایی را تهیه کنید.

مقالات پیشنهادی کاربران
رژیم غذایی کاهش وزن سوپ کلم

سیستم امتیازدهی هوشمندانه کاربران خود را تشویق می کند که انتخاب های سالم تر و هوشمند داشته باشند. همچنین به اعضا اجازه می دهد که از خوردن غذاهای مورد علاقه خود لذت ببرند، البته تا زمانیکه از مجموع امتیاز روزانه تجاوز نکنند.

در یک مجلهٔ پزشکی در بریتانیا در سال 2006 که در بالا به ان اشاره شد محققان دریافتند که 20 نفر از 33 بزرگسال دارای اضافه وزن یا چاق که عضو ویت واچرز بوده اند، همچنان بعد از گذشت یک سال در این برنامه شرکت میکنند. طبق این یفته ها، برنامه هایی مانند ویت واچرز که جلسات گروهی و حمایت های عاطفی دارند بیشتر از انهایی که عمل به برنامه را بر عهدهٔ خود فرد میگذارند مورد قبول هستند.

فرقی نمیکند که شما انلاین باشید یا در خیابان باشید. با ویت واچرز به اسانی میتوانید امتیاز غذایی که میخورید راچک کنید. به عنوان مثال میتوانید نام غذا را در برنامه تلفن همراه یا وب سایت سرچ کنید یا از یک اسکنر بارکد استفاده کنید و یا اطلاعات تغذیه ای درج شده روی برچسب ماده غذایی را وارد کنید

اعضای ویت واچرز میتوانند به هزاران دستور العمل غذایی که به طور رایگان در وبسایت و برنامه تلفن همراه ویت واچرز قرار دارد استفاده کنند. این دستور العمل ها با اندازه سروینگ (وعده غذایی)، زمان لازم برای اماده شدن و پخت، سطح دشواری و نظر کاربران تکمیل شده است و همچنین امتیاز آن غذا نیز مشخص است. شما همچنین میتوانید از همین طریق کتاب های اشپزی ویت واچرز را هم خریداری کنید.

اگر قصد پخت و پز ندارید، به فروشگاه های مواد غذایی بروید. راهنمای خرید ویت واچرز برای اعضا دارای رنج وسیعی از مواد اولیه و خام برای درست کردن وعده های مقوی در خانه است. در فروشگاه های مواد غذایی نیز میتوانید بسته بندی های ویت واچرز مانند پنیر و بستنی را بیابید. همچنین بسته های غذایی ویت واچرز را میتوانید در کارگاه های ویت واچرز در سراسر کشور، در فروشگاه جدید ویت واچرز در آمازون و همچنین ازفروشگاه های اینترنتی ویت اچرز خریداری کنید.

برنامهٔ تلفن همراه ویت واچرز پیگیری شخصی غذایی و ورزشی شما را پیگیری میکند که این یک نگاه جامع در مورد سیر کاهش وزن افراد به انها ارائه می دهد. برنامه پاداش هم هست که به افراد رفتار هایی را که منجر به عادت های سالم می شود را نشان می دهد و همچنین مشاوره مربی که از طریق چت انجام می شود.

محبوب ترین ویژگی این برنامه البته طبق نظر خود شرکت، ارتباط افراد دراپلیکیشن ویت واچرز است که شما میتوانید روال کار خود را از طریق عکس و.. با افراد مشابه خود به اشتراک بگذارید. برای تقویت این ارتباط، ویت واچرز گروه های ارتباطی را راه اندازی کرد تا به افراد کمک کند که افرادی با شرایط مشابه خود را پیدا کنند.

در ویت واچرز مشکل گرسنگی پیش نمی آید زیرا این برنامه بر مصرف غذاهایی تاکید میکند که شما را برای مدت طولانی سیر نگه میدارد به علاوه شما مجاز هستید که هفته ای یک بار بیشتر از امتیاز روزانه خود غذا مصرف کنید بنابر این اگر یک روز شما احساس ولع به غذا داشتید، یک راه انحرافی برای مصرف غذا بیش از حد معمول خود دارید و تا 4 امتیاز بیشتر از مصرف معمول روزانه میتوانید مصرف کنید واز این راه فرار در طول هفته مثلا در اخر هفته میتوانید استفاده کنید.

هیچ غذایی محدود نیست. اگر میخواهید، حتی پیتزا با دو لایه پنیر بخورید. ویت واچرز شما را به سمت غذاهایی متناسب با سبک زندگی شما هدایت میکند ولی شما میتوانید روش تهیه غذاهای خود را به نحوی تغییر دهید که تا حد امکان سالم باشد و طبق استاندارد های ویت واچرز آن را مطلوب سازید. استیک پنیر فیلی، میگو و کوکی های شکر خانگی همه محبوب هستند. به علاوه محصولات بسته بندی ویت واچرز هم مورد علاقه هستند.

علاوه بر این، ویت واچرز می تواند برای افرادی که محدودیت غذایی دارند گزینه مناسبی باشد. مانند افراد گیاه خوار یا کسانی که آلرژی های غذایی دارند. زیرا در این رژیم اعضا خودشان انتخاب می کنند که چه چیزی مصرف کنند.

ضرورت تمرینات ورزشی در رژیم مراقبت وزن:

رژیم ویت واچرز اعضای خود را تشویق می کند که از هر راهی که شخصا لذت می برند فعالیت بدنی داشته باشند. همچنین عواملی مثل سن فرد و سطح آمادگی جسمانی او را در تعیین شدت و مدت تمرینات ورزشی در نظر می گیرد. متخصصان سلامت معتقدند که هر فرد با فعال ماندن بهترین خدمت را به خود خواهد کرد.

منبع
منبع

دکتر رضا غیاثوند متخصص تغذیه اصفهان

سلام بر شما همراهان عزیز ، دکتر رضا غیاثوند هستم متخصص تغذیه بالینی و رژیم شناسی فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی تهران و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و عضو انجمن تغذیه آمریکا و عضو انجمن تغذیه ایران - امیدوارم بتونم در پیشبرد اهداف علمی و سلامتی شما نقش بسزای داشته باشم . با ارزوی سلامتی و تندرستی برای شما - هر گونه سوالی داشتین در دایرکت اینستاگرام من میتونین به صورت شخصی بپرسین و در سریع ترین زمان ممکن پاسخگوی شما هستم .

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.