مقالات روز تغذیه دکتر رضا غیاثوند

رژیم غذایی HCG چیست؟

این رژیم مفرط است، ادعا می شود باعث کاهش سریع وزن تا 1-2 پوند (0.5-1 کیلوگرم) در روز می شود

رژیم غذایی HCG سالهاست که رواج دارد. این رژیم مفرط است، ادعا می شود باعث کاهش سریع وزن تا 1-2 پوند (0.5-1 کیلوگرم) در روز می شود. علاوه بر این، قرار نیست در این روند احساس گرسنگی کنید. با این حال، FDA این رژیم را خطرناک، غیرقانونی و کلاهبردار خوانده است. در این مقاله به علم پشت سر رژیم غذایی HCG را بررسی می کند.

رژیم غذایی HCG چیست؟

HCG، یا گنادوتروپین کوریونی انسان، هورمونی است که در مراحل اولیه بارداری در سطح بالایی وجود دارد. در حقیقت، این هورمون به عنوان یک نشانگر در آزمایشات بارداری خانگی استفاده می شود. از HCG همچنین برای درمان مسائل باروری در زنان و مردان استفاده شده است.

با این حال، افزایش سطح HCG همچنین ممکن است نشانه ای از انواع مختلف سرطان از جمله سرطان جفت، تخمدان و بیضه باشد. یک پزشک بریتانیایی به نام آلبرت سیمونز اولین بار در سال 1954 HCG را به عنوان ابزاری برای کاهش وزن مطرح کرد.

رژیم غذایی وی از دو مؤلفه اصلی تشکیل شده است:

  • رژیم کم کالری در حدود 500 کالری در روز.
  • هورمون HCG از طریق تزریق تجویز می شود.

امروزه محصولات HCG به اشکال مختلف از جمله قطره های خوراکی، قرص ها و اسپری ها به فروش می رسد. آنها همچنین از طریق وب سایت های بی شماری و برخی فروشگاه های خرده فروشی در دسترس هستند. خلاصه HCG هورمونی است که در اوایل بارداری تولید می شود. رژیم HCG برای دستیابی به کاهش وزن چشمگیر از ترکیبی از HCG و کالری بسیار کم استفاده می کند.

عملکرد HCG در بدن شما چیست؟

HCG یک هورمون پروتئینی است که در دوران بارداری تولید می شود و به بدن زن می گوید باردار است.HCG به حفظ تولید هورمونهای مهم مانند پروژسترون و استروژن کمک می کند، که برای رشد جنین و جنین ضروری هستند.

پس از سه ماه اول بارداری، سطح HCG خون کاهش می یابد.خلاصه HCG هورمونی است که به میزان زیادی در سه ماه اول بارداری تولید می شود. این امر تولید هورمونهای اساسی بارداری را تحریک می کند.

آیا HCG به شما در کاهش وزن کمک می کند؟

طرفداران رژیم HCG ادعا می کنند که سوخت و ساز بدن را تقویت می کند و به شما کمک می کند مقادیر زیادی چربی را بدون احساس گرسنگی از دست دهید.نظریه های مختلف سعی در توضیح مکانیسم های کاهش وزن HCG دارند.

با این حال، مطالعات متعدد به این نتیجه رسیده اند که کاهش وزن حاصل از رژیم غذایی HCG به دلیل مصرف کالری بسیار کم کالری است و هیچ ارتباطی با هورمون HCG ندارد.

مقالات پیشنهادی کاربران
رژیم غذایی اسکارس دیل (Scarsdale Diet)

این مطالعات اثرات تزریق HCG و دارونما را که در رژیم غذایی با کالری محدود به افراد داده شده است، مقایسه کردند.کاهش وزن بین دو گروه یکسان یا تقریباً یکسان بود.علاوه بر این، این مطالعات نشان داد که هورمون HCG به طور قابل توجهی گرسنگی را کاهش نمی دهد.

خلاصه چندین مطالعه نشان می دهد که کاهش وزن در رژیم HCG فقط به دلیل محدودیت شدید کالری است. این هیچ ارتباطی با HCG ندارد – که در کاهش گرسنگی نیز بی اثر است.

آیا رژیم غذایی ترکیب بدن را بهبود می بخشد؟

یکی از عوارض جانبی کاهش وزن کاهش توده عضلانی است.این امر به ویژه در رژیم های غذایی که کالری دریافتی را به شدت محدود می کنند، مانند رژیم HCG، بسیار شایع است.

بدن شما همچنین ممکن است فکر کند که گرسنه است و به دلیل صرفه جویی در مصرف انرژی، تعداد کالری که می سوزاند را کاهش می دهد.با این حال، طرفداران رژیم HCG ادعا می کنند که این امر فقط باعث از بین رفتن چربی می شود، نه از بین رفتن ماهیچه ها.

آنها همچنین ادعا می کنند که HCG هورمونهای دیگر را بالا می برد، متابولیسم را تقویت می کند و به حالت رشد یا آنابولیک منجر می شود.اما هیچ مدرک علمی برای تأیید این ادعاها وجود ندارد.

اگر در رژیم کم کالری هستید، روش های بسیار بهتری برای جلوگیری از تحلیل عضلات و کاهش سرعت سوخت و ساز نسبت به مصرف HCG وجود دارد.

وزنه برداری موثرترین استراتژی است. به همین ترتیب، خوردن غذاهای پر پروتئین زیاد و وقفه گاه به گاه از رژیم غذایی به شما این امکان را میدهد که بتوانید متابولیسم را تقویت کند.

خلاصه برخی از افراد ادعا می کنند که رژیم غذایی HCG در عین حال که کالری را به شدت محدود می کند از تحلیل عضلات و کاهش سرعت سوخت و ساز بدن نیز جلوگیری می کند. اما هیچ مدرکی این ادعاها را تأیید نمی کند.

چگونه رژیم غذایی HCG  تجویز می شود?

رژیم HCG یک رژیم غذایی کم کالری و بسیارکم چرب است.عموماً به سه مرحله تقسیم می شود:

  1. مرحله بارگیری: در شروع رژیم HCG غذاهای بسیار پرکالری و پرچرب را بهمدت 2 روز مصرف کنید.
  2. مرحله کاهش وزن: رژیم HCG را ادامه دهید و فقط 500 کالری در روز به مدت 3-6 هفته میل کنید.
  3. مرحله نگهداری: رژیم HCG را متوقف کنید. به تدریج میزان مصرف مواد غذایی را افزایش دهید اما به مدت سه هفته از شکر و نشاسته خودداری کنید.

در حالی که افرادی که به دنبال کاهش وزن کم هستند، ممکن است سه هفته را در مرحله میانی بگذرانند، ممکن است به افرادی که به دنبال کاهش وزن قابل توجهی هستند، توصیه شود 6 هفته رژیم را دنبال کنند – و حتی تمام مراحل چرخه را چندین بار تکرار کنند.

در طول کاهش وزن، شما فقط مجاز به خوردن دو وعده غذایی در روز هستید، معمولاً ناهار و شام.

برنامه های غذایی HCG به طور کلی نشان می دهد که هر وعده غذایی باید حاوی یک قسمت پروتئین بدون چربی، یک سبزیجات، یک تکه نان و یک میوه باشد.همچنین ممکن است لیستی از غذاهای تأیید شده را برای انتخاب در مقادیر مشخص تهیه کنید.

از کره، روغن و شکر باید خودداری شود، اما شما را به نوشیدن آب زیادی تشویق می کنید. آب معدنی، قهوه و چای مجاز است.خلاصه رژیم HCG معمولاً به سه مرحله تقسیم می شود. در مرحله کاهش وزن، رژیم HCG را گرفته در حالی که روزانه فقط 500 کالری می خورید.

بیشتر محصولات HCG موجود در بازار تقلبی هستند.

امروزه بیشتر محصولات HCG موجود در بازار هومیوپاتی هستند، به این معنی که هیچ HCG را در خود ندارند.HCG واقعی، به صورت تزریق، به عنوان داروی باروری اداره می شود و فقط از طریق نسخه پزشک در دسترس است.

فقط تزریق ها می توانند سطح خون HCG را افزایش دهند، نه محصولات هومیوپاتی که بصورت آنلاین فروخته می شوند.خلاصه بیشتر محصولات HCG موجود در اینترنت هومیوپاتی هستند و هیچ HCG واقعی ندارند.

ایمنی و عوارض جانبی در رژیم غذایی هاش سی جی

HCG به عنوان داروی کاهش وزن توسط FDA تأیید نشده است.در عوض، سازمان های دولتی ایمنی محصولات HCG را زیر سوال برده اند، زیرا مواد تشکیل دهنده آن از تنظیم نشده و ناشناخته است.همچنین تعدادی از عوارض جانبی مرتبط با رژیم HCG وجود دارد، مانند:

  • سردرد
  • افسردگی
  • خستگی

اینها ممکن است عمدتاً به دلیل کالری دریافتی در سطح گرسنگی باشد، که تقریباً باعث می شود مردم احساس بدبختی کنند.در یک مورد، یک زن 64 ساله که از رژیم HCG استفاده می کرد دچار لخته خون در پا و ریه هایش شد. مشخص شد که لخته ها به احتمال زیاد ناشی از رژیم غذایی هستند.

خلاصه ایمنی محصولات HCG توسط سازمان های رسمی مانند FDA مورد تردید قرار نگرفته است و عوارض جانبی زیادی گزارش شده است.رژیم ممکن است کار کند اما فقط به این دلیل که کالری را کاهش می دهد.

رژیم HCG میزان کالری دریافتی را به زیر 500 کیلوکالری در روز برای چند هفته در یک بازه زمانی می رساند و این امر این نوع رزیم را به یک رژیم بسیار کم کالری تبدیل می کند.

هر رژیم غذایی با این میزان بسیار پایین کالری باعث می شود وزن کم کنید.با این حال، مطالعات متعدد نشان داده اند که هورمون HCG هیچ تاثیری در کاهش وزن ندارد و اشتهای شما را کاهش نمی دهد.

اگر به کاهش وزن و از بین بردن آن جدی هستید، روش های مؤثر زیادی وجود دارد که از رژیم HCG بسیار مناسب تر هستند.

نویسنده : دکتر رضا غیاثوند / فرناز نوری زاده

دکتر رضا غیاثوند متخصص تغذیه اصفهان

سلام بر شما همراهان عزیز ، دکتر رضا غیاثوند هستم متخصص تغذیه بالینی و رژیم شناسی فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی تهران و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و عضو انجمن تغذیه آمریکا و عضو انجمن تغذیه ایران - امیدوارم بتونم در پیشبرد اهداف علمی و سلامتی شما نقش بسزای داشته باشم . با ارزوی سلامتی و تندرستی برای شما - هر گونه سوالی داشتین در دایرکت اینستاگرام من میتونین به صورت شخصی بپرسین و در سریع ترین زمان ممکن پاسخگوی شما هستم .

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.