اخبار پزشکی

خبر خوش وزیر بهداشت: در حال کنترل موج دوم کرونا هستیم

سعید نمکی در مراسم روز پزشک که به همت بسیج جامعه پزشکی برگزار شد، با درود بر روح شهیدان حرم، حریم و مدافع سلامت، گفت: عزیزان پزشک ما از دفاع مقدس به عنوان پزشک خط مقدم در مقباله با استکبار جهانی فعال بودند و روپوش سفیدشان، کفن تن آنها گشت. عزیزانی که پروانه وار بر بالین بیمار گشتند آنهم زمانی که خیلی‌ها در خنکا لم داده بودند و زمانی که عده‌ای پول پارو می‌کردند این پزشکان عزیز رنج جارو می‌کردند.

وی با اشاره به ایجاد علقه میان خود و سردار شهید حاج قاسم سلیمانی، تصریح‌کرد: تردید ندارم این شهید عزیز ما که یادش در دلها مانده با پیوستن به محبوب آرام گرفته است. وقتی در محراب مسجد کوفه می‌بینیم حک شده است فزتُ و رب‌الکعبه دیگر نمی گوییم امام علی(ع) به دست ابن ملجم به شهادت رسیده اند بلکه می گوییم به دیدار معشوق رفته‌اند.

نمکی با تسلیت ایام عزاداری‌های ماه محرم، اظهار کرد: هیچ کس شاید نپرسد که جاودانگی کربلا از کجاست؟ این همه صحنه های بزرگ در تاریخ خلق شده اما چرا واقعه عاشورا تا این حد جاودانه شده است؟ علت این موضوع چیزی نبود جز عشق بازی پاکان با پروردگار؛ کربلا صحنه‌ای از عشق‌بازی با پروردگار بود. اگر در پاسخ حضرت زینب (س) بنگریم ایشان در مورد واقعه عاشورا می‌فرمایند به خدا چیزی ندیدم جز زیبایی. آنچه که این همه رنج را زیبا می‌کرد فقط عشق بود.

وی افزود: حاج قاسم می‌فرمود ما ملت امام حسین (ع) هستیم، و بودیم که در دوران دفاع مقدس هم جز عشق رخ نداد. پس از ۸ سال حتی سانتی‌متری از خاک این وطن را از دست ندادیم و دلیل آن عشق بود. آنچه که در این سالهای تحریم باعث تاب‌آوری ما شد همین آموزه‌های مکتب عاشورا بود. آنچه که باعث شد در مبارزه با کرونا تاب آوریم هم عشق بود. در اوج تحریم‌ها و شرایط سخت اقتصادی کرونا به کشور ما آمد و جمهوری اسلامی کمتر از ۲ ماه توانست خوش بدرخشد.

وزیر بهداشت، خاطرنشان کرد: ظرف دو ماه جمهوری اسلامی ایران به گونه‌ای درخشید که توانست از واردکننده برخی محصولات تبدیل به تولید کننده و سپس صادرکننده شود و علت این موضوع چیزی نبود جز درس گفتن از مکتب امام حسین (ع)؛ که از آن آموخته بودیم.

وی با تشکر از خدمات بسیج جامعه پزشکی کشور، ادامه داد: اولین روزی که گرفتار این ویروس منحوس شدیم سردار سلامی با من تماس گرفتند و گفتند مبادا احساس تنهایی کنید، در حالی که من هیچگاه با وجود شما بسیجیان احساس تنهایی نمی‌کنم زیرا شما لشکر خدا بر زمین هستید. ۱۹ دسامبر که متوجه شدیم این ویروس در کشور چین ظهور کرده است، به شیوه دفاع مقدس اول سنگرآرایی کردیم. درست است که در زمان طرح تحول نظام سلامت، تخت‌هایی به ناوگان تخت‌های کشور اضافه شد اما هنوز به ازای هر هزار نفر، ۱.۶ تخت داریم در حالی که در سایر کشورها این عدد به ازای هر هزار نفر به حدود ۷ می رسد.

وی افزود: آمریکا تا چند ماه قبل ۱۱۱ میلیارد دلار صرف بخش سلامت در بحران کرونا کرد در حالی که انگلیس هم ۲۲ میلیارد دلار هزینه کرد و شما می‌دانید که ما مفلسیم و هوای می و مطرب داریم، از اوضاع خزانه خبر دارید. اما با این وضع حتی یک بیمار پشت درب‌های بیمارستان نماند، حتی افغان‌های فاقد کارت نیز در مراکز ما درمان شدند. در تمام این دوران حتی یک روز پزشک و پرستلر ما قهر نکرد علی‌رغم آنکه ۱۴ تا ۱۸ ماه کارانه‌اش عقب افتاده بود ولی بهانه‌ای نیاورد.

وی در ادامه تاکید کرد: زمانی که گفتم میخواهم ۳۰۰ هزار اکیپ آماده کنیم خیلی‌ها به من خرده گرفتند و خیلی‌ها گفتند می خواهی از افراد غیر متخصص استفاده کنید، ولی دیدید که پیش از خیزش موج دوم توانستیم بر ویروس غلبه کنیم و در حال کنترل موج دوم هم هستیم. امید داریم به عزت عزای امام حسین(ع) و با کمک بسیج جامعه پزشکی بتوانیم بر ویروس غلبه کنیم.

۲۳۵۲۳۷

نمایش بیشتر

متخصص تغذیه

سلام بر شما همراهان عزیز ، امید هستم سعی میکنم جدیدترین اخبار روز پزشکی و علوم تغذیه و رژیم لاغری و رژیم چاقی و رژیم افزایش وزن رو هر روز براتون داخل سایت دکتر رضا غیاثوند منتشر کنم و لحظات خوبی رو با هم داشته باشیم. موفق باشید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.