مقالات روز تغذیه دکتر رضا غیاثوند

تستوسترون انانتات

تستوسترون انانتات صفر تا صد این دارو!

تستوسترون انانتات

این دارو ساختمان استروئیدی و اثر آنابولیکی دارد که داروی اصلی در درمان افراد با سطح کم تستوسترون است. این هورمون همچنین برای درمان مردان تراجنس استفاده میشود. این درمان به روش تزریق در عضله و یا زیر جلدی به صورت معمول یک تا چهار بار در هفته است.

عوارض جانبی تستوسترون انانتات شامل علائم مردانگی  مانند جوش، افزایش رویش مو، تغییر صدا  و افزایش میل جنسی است. این دارو یک اندروژن سنتزی و استروئید آنابولیک است. از این رو، نقش آگونیستی برای رسپتور اندروژن در هدف بیولوژیک با اندروژن شبیه تستوسترون و دهیدروتستوسرون دارد. این دارو اثرات قوی اندروژنی و متوسط انابولیکی دارد که برای ایجاد صفات مردانگی مفید است و مناسب تر از اندروژنهای جایگزینی در درمان است. تستوسترون انانتات یک تستوسترون استر و یک تستوسترون با مدت زمان ماندگاری طولانی در بدن است.  به همین دلیل  فرم طبیعی و زیست شناختی تستوسرون در نظرگرفته میشود.

تستوسترون انانتات در سال 1954 برای مصارف پزشکی معرفی شد. این دارو به همراه تستوسترون سایپیونات و تستوسترون آندکانوات و تستوسترون پروپیونات از جمله مواردی است که به طورگسترده مورد استفاده قرار میگیرد. به علاوه در مصارف پزشکی تستوسترون انانتات برای بهبود جسمی و عملکردی استفاده میشود. این دارو یک ماده تحت کنترل مصرف در بسیار از کشور ها است. بنابراین مصرف غیر پزشکی ان به طور کلی غیر قانونی است.

 کاربرد های پزشکی تستوسترون انانتات

تستوسترون انانتات به عنوان درمان جایگزینی آندروژن استفاده میشود. این دارو به طور گسترده در درمان جایگزینی آندروژن استفاده می شود. این دارو به طور خاص در ایالات متحده برای درمان هایپو گنادیسم مردان، بلوغ تاخیری در پسران و سرطان پستان در بانوان به تصویب رسیده است. همچنین از آن در هورمون درمانی مردانه برای مردان تراجنسی استفاده میشود.

اثرات جانبی تستوسترون انانتات

یکی از اثرات جانبی تستوسترون انانتات ایجاد خصوصیات و ویژگی های مردانه در زنان است. تقریبا 10% از تستوسترون انانتات در مردان عادی به دی هیدروتستوسترون تبدیل میشود. دی هیدروتستوسترون میتواند ویژگی های مردانه را در هر دو جنس زن و مرد را ارتقا ببخشد. خصوصیات مردانه عبارتند از هایپرتروفی کلیتوریس، آلوپسی آندروژنی، رشد موهای زائد بدن و کلفتی تارهای صوتی.

دی هیدروتستوسترون نقش مهمی در عملکرد جنسی مردان دارد و همچنین ممکن است یکی از عوامل موثر در بروز پریاپیسم ایسکمیک در مردان باشد. در یک مطالعه به استفاده از فیناستراید (finastreride) برای درمان پریاپیسم ایسکمیک در مردان اشاره شده است.

تستوسترون انانتات میتواند منجر به افزایشIGF-1  و IGF-bp  شود. همچنین این ماده میتواند توسط آروماتاز به استرادیول تبدیل شود و این ممکن است منجر به ژنیکوماستی در مردان شود. مهار کننده های آروماتاز میتوانند باعث جلوگیری از فعالیت استروژنیک تستوسترون در بدن شوند.

 

– فارماکودینامیک تستوسترون انانتات

تستوسترون انانتات یک محصول مشتق از تستوسترون و یک آندروژن آنابولیک استروئیدی است. به این معنی که آگونیست گیرنده ی آندروژن است.

-فارماکوکینتیک تستوسترون انانتات

تستوسترون انانتات دارای نیمه عمر ۵/۴ روزه و میانگین زمان اثرات آن هنگام تزریق عضلانی ۵/۸ روزه است. این ماده نیاز به تجویز تقریبا یک بار در هفته دارد و نوسانات زیادی هم در سطح تستوسترون خون ایجاد میکند. به طوریکه سطح آن در ابتدای تزریق افزایش یافته و به میزان بالاتر ازحد معمول میرسد.

-شیمی دارویی تستوسترون انانتات

تستوسترون انانتات یا تستوسترون 17- بتا هپتانوات[6]یک استروئید اندروستن سنتزی و مشتق شده از تستوسترون است. این ماده یک استر آندروژن است و به طور خاص یک ۱۷-بتا انانتات[7] (هپانوات)[8] استر تستوسترون میباشد.

-تاریخچه مصرف تستوسترون انانتات

تستوسترون انانتات در  اوایل سال 1952 معرفی شد و برای اولین بار در سال 1954 در ایالات متحده برای استفاده پزشکی بانام تجاری Delatestryl استفاده شد.

نامهای عمومی تستوسترون انانتات

تستوسترون انانتات نام عمومی دارو و تایید شده USAN وBAN  است و از آن به عنوان تستوسترون هپانوات نیز یاد میشود.

 –دسترسی و ضعیت قانونی مصرف تستسترون انانتات

تستوسترون‌ انانتات در ایالات متحده وبه طور گسترده نسبت به هرجای دیگر جهان دردسترس است. تستوسترون‌ انانتات یا تستوسترون هپانواتات اغلب با دوز ۲۰۰ میلی گرم درهر میلی لیتر مایع دردسترس است.

در ایالات متحده، تستوسترون‌ انانتات همراه با سایر AAS تحت قانون مصرف  IIIمواد است. در کانادا یک ماده تحت قانون مصرف مواد IV مواد مخدر و کنترل شده است.

دکتر رضا غیاثوند متخصص تغذیه اصفهان

سلام بر شما همراهان عزیز ، دکتر رضا غیاثوند هستم متخصص تغذیه بالینی و رژیم شناسی فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی تهران و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و عضو انجمن تغذیه آمریکا و عضو انجمن تغذیه ایران - امیدوارم بتونم در پیشبرد اهداف علمی و سلامتی شما نقش بسزای داشته باشم . با ارزوی سلامتی و تندرستی برای شما - هر گونه سوالی داشتین در دایرکت اینستاگرام من میتونین به صورت شخصی بپرسین و در سریع ترین زمان ممکن پاسخگوی شما هستم .

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.